אחד החששות שמתעוררים אצל זוגות רבים ככל שהלידה מתקרבת, הוא שלא יספיקו להגיע לביה“ח והלידה תתרחש באמצע הדרך. החשש הזה, שבאופן טבעי גדל ככל שהמרחק מהבית לביה"ח גדול יותר, יוצר לעיתים מצב הפוך: נשים רבות מגיעות מוקדם מדי לביה"ח. הגעה מוקדמת לביה"ח מובילה פעמים רבות לשרשרת אירועים, שהופכים את כל החוויה למייאשת, מתישה, וקשה בהרבה ממה שיכלה להיות אם היו מגיעים בזמן.

מי מאיתנו לא היתה רוצה להגיע לחדר הלידה ברגע המדוייק, לא דקה אחת קודם, אם רק אפשר היה לדעת מתי בדיוק הלידה תתרחש? אז לצערי לא ניתן לקבוע שעת לידה מדוייקת, אבל כן ניתן לזהות את הסימנים, שיכולים ללמד אותנו המון על השלב שבו נמצאת הלידה.
במאמר הזה אפרט את שלבי הלידה השונים, ואת הסימנים האופייניים לכל אחד מהם. חשוב להדגיש, שאני מתייחסת כאן אך ורק למקרים בהם ההיריון תקין, הלידה מתפתחת באופן תקין, ואין סיבה רפואית שבגינה ניתנה ליולדת הנחיה כלשהי להתייצב בביה"ח לפני שהלידה החלה. אלה מקרים שמצריכים כמובן התייחסות שונה, והתייעצות עם גורם רפואי רלוונטי.

הלידה מתחלקת לשלושה פרקים:
פרק א- צירים: מתחילת הצירים עד פתיחה מלאה. 
פרק ב – לחיצות: מפתיחה מלאה עד לידת התינוק. 
פרק ג – שיליה: מלידת התינוק עד לידת השיליה

פרק א' - הצירים – מתחלק גם הוא לשלושה שלבים:
1. שלב לטנטי:
כאן נעשה עיקר העבודה, כלומר- לאופן בו תעברי את השלב הזה יכולה להיות השפעה רבה על מהלך הלידה כולה. אפשר לומר שהמאפיין העיקרי של שלב זה הוא שאין לו חוקים. הוא עשוי להימשך מספר שעות, ואפילו ימים. הצירים עדיין לא סדירים, לרוב ממוקמים בבטן התחתונה, קצרים יחסית, ועוצמתם מתוארת בד"כ כנסבלת. רצוי להמשיך בשגרה רגועה, בבית או בסביבה נעימה ומרגיעה אחרת.
בשלב זה מעורבים אנדורפינים (הורמונים מרגיעים ומשככי כאב) ואוקסיטוצין (הורמון המייצר צירים). ככל שהאוירה רגועה ונעימה יותר, רמות האנדורפינים עולות, והלידה יכולה להתקדם. אין טעם לשבת ולחכות שהלידה תתחיל, מכיוון שאין לנו אפשרות להעריך כמה זמן הוא ימשך, ובנוסף- הציפיה הדרוכה והמתוחה מעלה את רמות האדרנלין, הורמון אשר מפריע להתקדמות הלידה.
מבחינה התנהגותית, ניתן לראות שהאישה מעדיפה להיות מרוכזת בעצמה, פחות תקשורתית. זה סימן מצויין, וככל שהאישה מרשה לעצמה להתנתק מהשגרה ולהיכנס למוד של לידה- הלידה תתקדם.


2. שלב אקטיבי:
את השלב האקטיבי מזהים בד"כ כאשר מגיע ציר, שאחריו האישה יודעת לומר שהוא שונה מכל מה שהיה לפניו. ארוך יותר, חזק יותר, מורגש עכשיו יותר בגב התחתון ופחות בבטן. שונה באופיו מהצירים שהכירה עד כה. הצירים כעת הופכים להיות סדירים ויופיעו כל 3 - 4 דקות.
ניתן להבחין די בבירור בשינוי ההתנהגותי: האשה כבר פחות סבלנית, לא מתחשבת בסביבה, נראית מטושטשת, כל כולה בחוויה האישית שלה. היא לא מעוניינת לנהל שיחות חולין, ואם יש שאלות- כדאי לשאול אותה אחרי שהציר נגמר. קרוב לוודאי שהיא תדבר במשפטים קצרים וענייניים. חשוב להבין שהיולדת כעת לא עסוקה בנימוסין, אלא בלעבור את הציר. אין טעם להיעלב מחוסר הסבלנות שלה, אלא להיפך: זה סימן מדהים ומשמח לכך שהלידה מתקדמת, וזה הרי מה שכולנו רוצים. זה הזמן לצאת לבית היולדות.


3. שלב המעבר:
בשלב זה הכל קורה מאד מהר, מאד אינטנסיבי. זהו שלב קצר ועוצמתי, וכשמו כן הוא: מעבר. הוא מעביר את הלידה מפרק א- הצירים, אל פרק ב- הלחיצות. הצירים כעת חזקים, ארוכים, תכופים, כל דקה למשך דקה.
ראש התינוק מתבסס באגן. ירידת הראש מורגשת, ויש תחושת לחץ, לעיתים בהלה ופחד. אם עד כה היולדת לא ביקשה אפידורל- יש סיכוי שעכשיו היא תרצה, אך כבר אין טעם, כיוון שהשלב הזה קצר יותר מהזמן שנדרש להיערכות לאפידורל.
האדרנלין כעת מצטרף לסיפור, תפקידו לתת לאישה מוטיבציה לעשות את העבודה האמיתית- ללדת. הגוף מגייס את כל כוחותיו לקראת החלק השני של הלידה (הלחיצות), והיולדת- כל כולה בתהליך. זכרו שזהו שלב קצר, ומיד אחריו מגיע פרק ב' 


פרק ב' - הלחיצות:
אורכו של פרק זה משתנה מיולדת ליולדת. התחושה עכשיו שונה לחלוטין. הצירים נגמרים ומתחילה תחושת לחץ ודחף עז ללחוץ. בין לחיצה ללחיצה ישנה הפוגה כדי לאפשר ליולדת לאגור כוחות ללחיצה הבאה.


פרק ג' השיליה: מלידת התינוק ועד לידת השיליה. יכול להימשך מדקות ספורות ועד כשעה.


לסיכום: שלב לטנטי - רצוי עוד לא להגיע לביה"ח, כיוון שכל עוד לא החל השלב האקטיבי לא תיכנסו לחדר לידה. שלב אקטיבי - זה הזמן להתקלח ולצאת לביה"ח. לא לנסוע מהר מדי, קרוב לוודאי שהלידה לא תתרחש במהלך הנסיעה, כיוון שההתרגשות והאדרנלין יעכבו את התקדמות התהליך. בד"כ שלב זה נמשך מספר שעות, ויש מספיק זמן. שלב המעבר - אם זיהיתם אותו ואתם עדיין בבית, כדאי להתקשר למד"א, ולהזמין אמבולנס. האדרנלין, שמצטרף בשלב זה, הוא מאד גבוה, כך שהמתח, הלחץ והתרגשות לא יפריעו כעת להתקדמות התהליך.


מקווה שהמידע עושה לכן/ם סדר, מוזמנות ומוזמנים לפנות אלי עם כל שאלה. 
שיהיה בהמון מזל טוב ובהצלחה! :)