אני פוגשת לא מעט נשים שעומדות לפני ניתוח קיסרי. אחת השאלות השכיחות שעולות היא: האם וכיצד ניתן לעבור את הסיפור הזה בשלום?

מהיכרות שלי עם נשים שעברו לידות קיסריות, ועם כאלה שליוויתי לפני ולאחר ניתוחים, אני יכולה לומר שניתן בהחלט להיערך לקראת התהליך, רגשית ופיזית, ולסייע להתאוששות טובה ולהחלמה מהירה וקלה יחסית אחריו.
אגזים ואומר, שניתן אפילו להיכנס לניתוח עם חיוך וגם לצאת ממנו מחוייכת. חשוב שתדעו שלידה קיסרית היא לא סוף העולם. בנסיבות מסויימות זו עשויה להיות פרוצדורה מבורכת ומצילת חיים, ואל תשכחו איזו מתנה מקסימה מחכה לכן בסופו :)

מאחר שכשמדובר בניתוח אלקטיבי (מתוכנן מראש), ניתן ורצוי להיערך מראש,

הכנתי עבורכן רשימה קטנה של טיפים ליום-יומיים שלפני הניתוח. בהמשך ישנה רשימה לאחריו, והיא רלוונטית גם לנשים שעברו ניתוח חירום / שלא תוכנן מראש:

היערכות לקראת הניתוח:

1.טיפות טראומיל (נמכר בכל הפארמים ובתי המרקחת השונים). המינון המקובל הוא: ביומיים שלפני הניתוח 10 - 15 טיפות מתחת ללשון, או לשתות עם מעט מים, שלוש פעמים ביום. לאחר הניתוח – עד כמה שניתן בסמוך לניתוח (ברגע שאת מקבלת אישור לאכול / לשתות) 10 - 15 טיפות כל רבע שעה במהלך השעתיים הראשונות, ואח"כ להמשיך שלוש פעמים ביום, עד שתרגישי הקלה. עדיף לא בסמוך לאוכל (כלומר חצי שעה לפני, או שעה אחרי). אני ממליצה בכל מקרה להתייעץ עם הרוקח ולקבל ממנו הנחיות לגבי המינונים.
*אם יש לך אפשרות להשיג גלובולים של ארניקה (ממנה מפיקים את הטראומיל) - יכול להיות אפילו יותר טוב, כמובן לפי הנחיה של הומאופת.

2.להכין תיק לכחמישה ימים ובו:

רצועות למיטה (הסבר בהמשך)

בגדים

גרביים

תחתוני רשת / תחתונים נוחים כלשהם, שיהיו מספיק רפויים

כפכפי פלסטיק

כלי רחצה

טלפון נייד + מטען

פדים

ספר / עיתונים / משהו לקרוא

כל דבר שהיית רוצה שיהיה ליידך במהלך השהיה בביה"ח.


לאחר הניתוח:

1.טיפות טראומיל - ע"פ ההנחיות הנ"ל

2.רצועות – לקשור רצועות ארוכות אל מעקי המיטה משני הצדדים. כמה שיותר קרוב לאזור של כפות הרגליים. כשתרצי לקום משכיבה לישיבה- יהיה לך קל יותר אם תתפסי את הרצועות בידייך ותיעזרי בהן כדי להתרומם. אפשר להשתמש ברצועות של חלוקי רחצה, או כל חבל ארוך שהוא. ***אם אין ברירה- אפשר לקחת סדין של ביה"ח, לגלגל אותו (כמו נחש ארוך) ולקשור למרגלות המיטה. העיקר שיהיה משהו שתוכלי להיתפס בו כשתרצי להתרומם משכיבה לישיבה. זה מקל פלאים את העניין.

3.ללכת!!! – נכון, זה נשמע לא הגיוני, אבל הליכה מסייעת משמעותית להתאוששות מהירה לאחר ניתוח קיסרי. ברגע שתקבלי אישור לעמוד על הרגליים- קומי (בעזרת הרצועות) והתחילי ללכת. כמה שיותר סמוך לניתוח, וככל שתתהלכי יותר- תתאוששי מהר וטוב יותר. זכרי שהמטרה מקדשת! הנטיה הטבעית היא לרצות לשכב, כי כואב. אז אני מדגישה- הליכה מאיצה את תהליך השיקום של הגוף. (בתנאי שלא קיבלת הנחיה מפורשת אחרת מצד ביה"ח).

4.כרית – בכל פעם שאת משתעלת / צוחקת / מתעטשת וכיו"ב , הצמידי כרית אל הבטן. זה יקטין מאד את הלחץ ואת הכאב.

5.שמן לבנדר – רק כאשר הפצע נסגר, לאחר הוצאת התפרים, מרחי שמן לבנדר ישירות על מקום החתך, מספר פעמים ביום. שמן לבנדר מעולה לריפוי פצעים ולמניעת הצטלקות של העור.

6.מתנות לאחרי הלידה – המלצה שלי: אוכל בריא, טעים ומזין. זו המתנה הכי טובה שאפשר לתת לאישה לאחר לידה. אם מישהו שואל אותך מה תרצי שיביא לך, אל תתביישי לבקש אוכל. לא שוקולד, לא פרחים. כן פירות, שקדים, אגוזים, פשטידות איכותיות, קיטניות, מרקים עם הרבה ירקות כתומים, ובכלל אוכל מבושל מוכן להקפאה, שתצטרכי רק לחמם ולאכול.

מאחלת לך שיעבור בטוב, בקלות ובהמון הצלחה

ובכל מקרה, את מוזמנת לפנות אלי תמיד, עם כל שאלה / התלבטות / תהייה / מחשבה / בלבול / עצב / שמחה

אני כאן :-)