פנתה אלי מישהי, סיפרה שהיא מודאגת מאד, כי חברתה ההריונית מתעקשת ללדת בבית. היא ביקשה שאמנה את כל הסיבות מדוע לידת בית אינה מומלצת, וכך נוכל ביחד להציל את חברתה...

למען האמת אין לי הרבה לומר נגד לידות בית. אני אפילו תומכת בבחירה זו, כל עוד נעשית באחריות, עם הכנה מתאימה, בליווי מיילדת מוסמכת, מנוסה ומקצועית. רצוי שגם בן/בת הזוג יתמוך ברעיון ויעבור הכנה מתאימה כמלווה בלידה, ויש טעם גם להיעזר בדולה. כל זה כמובן- בהנחה שההריון תקין, ללא תופעות חריגות, והאשה לא נמצאת בקבוצת סיכון כלשהי.

החיסרון בלידות בית אלה העלויות הגבוהות: התשלום עבור מיילדת פרטית, התשלום עבור הדולה; ומכיוון שהמדינה כיום לא מעודדת לידות בית, וביטוח לאומי לא מכיר בהן- היולדת לא תקבל את המענק שמקבלים עבור לידה בביה"ח (אלא אם היא תתייצב עם התינוק להתאשפז בביה"ח תוך מס' שעות לאחר הלידה).

לידה היא חוויה טבעית ובריאה ברוב המקרים. סיבוכים אם יש, הם פעמים רבות תוצאה של בדיקות והתערבויות שיש יותר מהן בביה"ח ופחות בבית. כלומר- לדעתי הרבה מקרים של לידות שהסתבכו עד כדי מצב חירום, הגיעו למצב זה דווקא בגלל התערבויות שונות- החל מתנוחת השכיבה על הגב, שמותאמת למיקום של המיילדת, אך מבחינה אנטומית אינה התנוחה האידאלית ללידה, זירוזים שונים, פקיעת מים וכל מיני בדיקות פולשניות שמתבצעות בתדירות גבוהה ולעיתים שלא לצורך - ועלולות לגרום לזיהום מיותר. נוסף לכל זה, אין להשוות את האווירה הרגועה בבית לעומת האווירה בבית החולים.

בלידת בית המיילדת נמצאת בקשר רציף עם היולדת וערה להתפתחויות ולשינויים. מיילדת מיומנת ואחראית תדע לזהות מצבים שנראים כהתחלה של הסתבכות, ותפנה את היולדת לביה"ח הרבה לפני שהמצב יוגדר כ"מצב חירום". ברוב רובם של המקרים, מצבים אלה ניתנים לאבחון בשלב מוקדם ויש מספיק זמן להגיע לביה"ח במידת הצורך.

אני חושבת שאם האשה עברה הכנה טובה לקראת הלידה בבית, ונערכה לכל מיני תרחישים אפשריים, עם ביטחון ואמונה אמיתית ביכולותיה הגופניות והנפשיות, עם פרטנר תומך ומיילדת טובה- היא עשויה לזכות בחווית לידה מדהימה!

אני מסייגת שלא לכל אחת מתאים סגנון לידה כזה. כל אשה יודעת מה נכון לה, וטוב שיש לנו את אפשרויות הבחירה המגוונות. אני, אגב, ילדתי את שתי בנותי בבית חולים...

אני מניחה שהתגובה שלי היא לא בדיוק מה שציפתה אותה חברה לשמוע, אולם אני בטוחה שאם נבדוק את הנושא לעומקו נגלה שהחשש הגדול הוא בעיקר תוצאה של הפחדה שלא תמיד מבוססת על נתונים אמיתיים. סטטיסטית אין הבדל במידת הסיכון, ישנן אפילו ארצות בהן לידת-בית היא ברירת המחדל, ואילו בשביל ללדת בבי"ח האשה נדרשת להצטייד בתירוץ משכנע.