חדשות מודיעין 8.6.12

היא מכינה זוגות לרגע המשמעותי בחייהם - הלידה. למדה להיות דולה (מלווה בלידה) ומתייחסת לתהליך הזה כאל דבר טבעי וחוויה מכוננת. היא טבעונית ולא צורכת מוצרים מהחי משיקולים אידאולוגים. היא מאוהבת בחתולים ומגדלת שניים בבית ועוד רבים בחצר. 

שיחה עקרונית מאד עם טל כהן

רפואה סינית 
"בשנת 2000 סיימתי ארבע שנות לימודי רפואה סינית. תמיד נמשכתי לתחומי טיפול ורפואה משלימה. בילדותי אהבתי לעשות מסאז'ים לחברות ואבחוני אישיות לפי כפות ידיים ורגליים (תחום שמעולם לא למדתי, המצאתי לי תאוריות משלי). דווקא דיקור סיני היה משהו שאף פעם לא חשבתי שאעסוק בו עד שיום אחד אחותי התקשרה אלי כשהייתי באוסטרליה בטיול של אחרי הצבא, סיפרה שהיא התחילה לעבוד במכללה לרפואה סינית והודיעה לי שדיקור זה אני. היא מאד הדליקה אותי על העניין, וכשחזרתי לארץ נרשמתי מיד ללימודי רפואה סינית".

דולה
"אחותי ביקשה שאבוא לעזור לה לזרז את הלידה באמצעות דיקור. מצאתי את עצמי מלווה אותה בלידה, ואחר כך, במקרה, קיבלתי מכתב מהמכללה שנפתח קורס דולות. עד אז לא ידעתי בכלל שיש מקצוע כזה".

 

לידה – לא מה שחשבתם
"יש המון בוֹרוּת והפחדה סביב נושא הלידה. אנחנו, הנשים, גדלות לתוך סיפורי לידה קשים, החברה מזינה אותנו בסיפורי לידה טראומטיים ומסרים שמביאים נשים לאמונות שלא בהכרח מבוססות. לשמחתי, יש לי את היכולת לתת ידע וכלים שישרתו את אותן נשים ברגע כל כך חשוב ומשמעותי על מנת להפוך אותו למשהו שייזכר לטובה".

 

הכנה ללידה
"קורס הכנה ללידה נועד להביא את הזוגות לחוויה אחרת של שליטה על התהליך שהם הולכים לעבור והבנתו. יש שמעדיפים קורס פרטני ויש שמעוניינים בקורס קבוצתי. בקורס פרטני יש גמישות מבחינת מועדי המפגשים, הוא קצר יותר ומותאם אישית לאופי הזוג. בקורס הקבוצתי מתאפשרת דינאמיקה קבוצתית, פוגשים עוד זוגות במצב דומה, שומעים שאלות אחרות".

 

שאלות נפוצות
"הרבה זוגות שואלים מתי יודעים שצריך לנסוע לבית החולים כדי ללדת, איך בן הזוג יכול לעזור, מתי לקחת משככי כאבים. 

אני לא בעד או נגד משככים, אני בעד חוויה טובה".

זכויות בלידה
"לאחרונה יש יותר ויותר דרישה מצד נשים לעמוד על זכויותיהן בחדר הלידה, לדוגמה, לבקש לקום מהמיטה במהלך הצירים, להיעזר בדולה, להתקלח. יש יותר מודעות לאפשרות של לידה ביתית".

לידת בית
"יש נשים שבוחרות ללדת בלידת בית בגלל התנאים והסביבה האינטימית שהם אופטימליים לקיים את התהליך הזה, כל עוד מדובר באישה בריאה והיריון תקין. החיסרון הוא בכל זאת, המרחק מבית החולים, למרות שבדרך כלל ניתן לזהות בעיה בזמן ולפנות לבית חולים, עוד לפני שהיא מוגדרת כמצב חירום".

עזר כנגדה

"בן הזוג יכול לתרום המון בלידה. בוב המקרים אישה רוצה שמישהו ילווה אותה בתהליך הזה ברמה הפיזית והנפשית. הרבה פעמים בן הזוג חסר אונים ולא יודע כיצד להתמודד. יש בעצם הרבה מה לעשות: גבר שלומד את התהליך ומכיר את הכלים שעומדים לרשותו כמלווה של הילודת ויודע להשתמש בהם בזמן אמת, יזכור את החוויה כחיובית גם עבורו וגם בת הזוג תרוויח המון מבן זוג תומך".

מודיעין
"הגעתי למודיעין ב- 2004. חברים טובים שלי עברו לפה לפני כן ונדלקנו על המקום. אני מאד אוהבת את מודיעין, היא הבית שלי".

הלידות שלי
"שתי הילדות שלי נולדו בלידות מהירות במיוחד. בזמן ששקדתי על עבודת הגמר של קורס הדולות, גיליתי שאני בהיריון. הלימודים נתנו לי ביטחון ביכולות שלי וזה היה נראה לי מאד טבעי ללדת".

ערד

"אנחנו ארבע אחיות. בין הגדולה לקטנה יש שש שנים ואני איפשהו באמצע. גדלתי בערד עד אחרי הצבא. בימים ההם ערד היתה סוג של חממה, היתה אווירה חופשית, משהו שבין עיר לכפר, מקום שטוב לגדול בו".

במבי
"כשהייתי בת שבע, הלכתי עם אחותי, שהיתה אז בת שש לסט 'במבי'. יצאנו משם בוכות, עם החלטה שמרגע זה אנחנו לא אוכלות בשר יותר. פשוט הבנתי שלנתח הבשר שמונח לי בצלחת היו חיים. מאז הפכתי לצמחונית".

טבעונות
"יש לי בעיה מאד גדולה עם תעשיית המזון מהחי ולכן עברתי בשנה האחרונה לטבעונות. יש בתעשיה הזאת הרבה ניצול ואכזריות. רוב האנשים לא מודעים לדרך הייסורים שעובר בעל החיים מרגע לידתו ועד שהוא מונח על המדף בסופר. וזה כולל את תעשיית החלב והביצים. אני גם לא משתמשת בפריטי לבוש מעור, צמר וכמובן פרווה".

טעים ומזין
"אנשים חושבים שצמחונות וטבעונות זה רק חסה וקינואה. האמת היא שהמטבח הטבעוני מאד עשיר, יש מגוון עצום של אפשויות טעימות ומזינות. עד שלא נחשפתי אליהן, לא ידעתי שהן קיימות. במשך השנים הייתי גבולית בבדיקות דם, ברגע שהחלטתי להיות טבעונית, החלטתי לקחת אחריות על מה שאני מכניסה לגוף שלי. בכל חיי הבוגרים, אני תורמת דם כל חמישה חודשים ולכן עוברת בדיקות דם. דווקא בשנה האחרונה ההמוגלובין עשה קפיצה משמעותית".

חתולים
"אני חתולאית מבטן ומלידה. תמיד הייתי קשורה לבעלי חיים וטבע וכל חיי גידלתי חיות. אבל החיה המועדפת עלי היא החתול. אני מגדלת את קיטי בת ה- 16 שהגיעה אלינו אחרי שנזרקה לרחוב בגיל עשר ואת סשה אותה מצאנו דרוסה על הכביש ברחוב עמק החולה כשהיתה בת חודשיים. יש גם אוכלוסיית חתולי חצר שבאים לאכול. אני מודעת לדעה הרווחת שרק אנשים עריריים ותמהוניים מגדלים חתולים, זו דעה קדומה".

לאמץ במקום לקנות
"מאד מפריעה לי תעשיית ההרבעה של כלבים שנמכרים באלפי שקלים. המכלאות בארץ מתפוצצות מעשרות אלפי כלבים נטושים ומספר הנטישות גבוה בהרבה ממספר האימוצים, במיוחד בקיץ, כשלא מעט אנשים טסים לחו"ל וזורקים את הכלב בדרך לשדה התעופה. עקב מחסור במקום ובתקציבים- מומתים בכלביות מדי שנה מאה אלף כלבים. זה מספר בלתי נתפס, אך אמיתי לחלוטין. קניית כלב במקום אימוץ כלב חסר בית מעודדת "יצור" נוסף של כלבים חדשים, וגוזרת על מאה אלף כלבים נטושים גזר דין מוות. עדיף לאמץ, חינם, ממכלאה במקום לקנות בכסף. כלב איננו חפץ".

עזרה לחלש
"הילדות שלי גדלות לתוך האווירה הזאת. אני מאמינה שרגישות לחלש מתחילה מהחלש ביותר, כלומר- מבעלי החיים ועד אחרון האדם. הן מפתחות רגישות אמיתית למי שחלש, לא משנה אם זה חיה או אדם שזקוק לעזרה".

מרגיז
"רשעות של אנשים, רכלנות, אנשים שמתעסקים בעניינים שלא קשורים אליהם, שנהנים מצרות של אחרים".

מצב רוח
"סביבה נעימה, אנשים נעימים, החברים הטובים שלי, כשהילדות שלי מאושרות".

שימח אותי לאחרונה
"ניתן צו ביניים האוסר משלוח של 90 קופים מחוות מזור למעבדת ניסויים בחו"ל (מעבדה שאינה עוסקת בניסויים למטרות רפואיות, וידועה בניסויים האכזריים שנערכים בה) ובקרוב יתקיים בג"צ שיחליט סופית לגבי גורל הקופים. חוות מזור היא כתם על מצפונה של מדינת ישראל. מגדלים בה אלפי קופים שניצודו בטבע, מרביעים אותם ומפרידים בין הגורים לאימהות בגיל קטן ביותר. הגורים נשלחים לדרך ייסורים, לניסויים אכזריים ומיותרים במעבדות שונות, ניסויים שאין להם דבר וחצי דבר עם הצלת חיי אדם. מאד שימח אותי שמתחילים להתעורר ולפקוח עיניים לפשע הנוראי שמתבצע שם מתוך בצע כסף הבלבד."