מתוך כתבה ב"מודיעיניוז" בנושא קורסי הכנה ללידה

הגרסה הישירה

לרשות היולדת החילונית המחפשת ליווי מודיעיני מקומי וצעיר עומדת טל כהן כרמלי. כהן כרמלי היא מטפלת מוסמכת ברפואה סינית, שלפני כשבע שנים הגיעה לקורס ליווי לידה והוסמכה כדולה. 

כהן כרמלי מסבירה כי מקור המילה דולה הוא ביוונית עתיקה ופירושה אישה התומכת באישה. זוהי גם הגישה המנחה אותה לאורך כל הדרך, בין אם זה בקורסים הפרטיים שהיא מעבירה ובין אם זה בקורסים שהיא מעבירה לקבוצות. המטרה היא לתמוך ביולדת, ובאין דולה בלידה, כהן כרמלי שמה את הדגש בהכשרת המלווה או בן הזוג להיות התומך העיקרי ביולדת. 

ברוב המקרים המלווה הוא בן הזוג, שגם נכנס עם האישה לחדר הלידה. אך יש דברים שהם אינסטינקט עבור האישה, והגבר חייב ללמוד כדי להיות מלווה ראוי, מסבירה כהן כרמלי. 

לדוגמה, בזמן הלידה האישה מפרישה באופן טבעי אנדורפינים שמהווים מורפיום ומקלים על תחושת הכאב, מאידך הגבר שנמצא לצידה מאוד מתוח ולחוץ, ורמת האדרנלין שלו גבוהה מאוד.

רמת אדרנלין גבוהה היא דבר מדבק, ברגע שהאישה "נדבקת" מהגבר ברמת האדרנלין והמתח היא מפסיקה להפריש את האנדורפינים החיוניים ללידה, והלידה נפסקת. 

הגבר חייב ללמוד להירגע, ואם יש צורך לדעת מתי לעזוב את החדר ולצאת להפסקת סיגריה, על מנת לא להשפיע על היולדת.

דבר נוסף בו מתמקדת כהן כרמלי הוא זכות היולדת לשאול "למה". לטענתה, נשים לא תמיד יודעות שמותר להן לשאול ולבקש, ולנהל מו"מ עם צוות חדר הלידה. 

בנוסף מלמדת כהן כרמלי במהלך הקורס את שלבי הלידה, הכלים להתמודדות עם הצירים, תנועתיות, תנוחות ונשימות. כהן כרמלי אומרת כי "על האישה להתייחס לגופה כאל ארגז כלים, בכל שלב של הלידה היא יודעת ויכולה לשלוף את הכלי המתאים שיעזור לה".

ייחוד נוסף שהיא מציעה הוא קורס הכנה ללידה חוזרת. זה קורס שונה מקורס הכנה ללידה ראשונה, היא מסבירה, כי הפחד הוא שונה. בלידה ראשונה הפחד הוא מהלא נודע, בלידה שנייה הפחד הוא מהידוע כי ככל הנראה הלידה הראשונה היתה טראומטית. בקורס לידה שנייה מעבדים את מה שקרה בלידה הראשונה, מנתחים מה קרה ומה היה צריך לקרות, ואיך להפוך את הלידה השנייה לטובה וחיובית יותר. "ההבדל בין חוויה טובה לקשה עשוי להיות תלוי במוכנות", מדגישה כהן כרמלי.