חדשות מודיעין - מאת לורן סגל כהן 16/03/10

את בהריון מתקדם והלידה מתקרבת. כיצד תדעי איך לנשום בלידה? כיצד תזהי את שלב הלידה שבו את נמצאת? מה על בן הזוג לעשות (חוץ מהפסקות קפה)? האם לגיטימי לבוא עם דרישות בחדר לידה? מה לגבי אפידורל? כן, זה כואב. אבל אפשר להפוך את הלידה לחוויה חיובית ומעצימה. 
טל כהן כרמלי, מדריכת הכנה ללידה ודולה מוכנה לסייע בכך. 
לא לנשים בלבד.

"איפה את יולדת?", "מי יהיה אתך בלידה?", "תקחי אפידורל?"

מוכר? נשים מתמודדות במשך ההיריון עם מגוון דילמות ותהיות, עם המון בלבול וחששות ובשנים האחרונות נוספו עוד שתי שאלות - "איפה אתם בקורס הכנה ללידה?" ו"אתם לוקחים דולה?"

התשובות על שאלות אלה תלויות לרוב במידע שיש לנשים ובני זוגן לגבי האפשרויות העומדות לרשותם ובתפיסתם את תהליך ההיריון והלידה. קיימות הרבה דעות קדומות לגבי כל הקשור ללידה והיריון.

"קורס הכנה ללידה נותן מענה לשאלות הרבות שעולות במהלך ההיריון, מרגיע חששות ומחזק את האמון של האישה בגופה. האישה רוכשת ידע ומבינה את זכות הבחירה שלה כיולדת", מסבירה טל כהן כרמלי (37), מדריכת הכנה ללידה ודולה. "כאשר האישה מגיעה מוכנה ללידה היא רגועה יותר, פחות מבוהלת, מבינה את התהליך ויכולה לעזור לעצמה, וכך גם לגבי בן זוגה".

כהן כרמלי סיימה לפני כעשר שנים לימודי רפואה סינית ובמקרה נחשפה לתחום הלווי בלידה כאשר נכחה בלידת אחותה ומאז הרגישה ש"הגיעה הביתה".

כהן כרמלי, אם לשתי בנות ותושבת מודיעין, מפעילה קורסי הכנה ללידה קבוצתיים ופרטניים. "הקורסים הפרטיים קצרים יותר, מותאמים אישית לאותו זוג, במועד שנוח להם ובביתם.

אז מה לומדים בקורס?

כהן כרמלי: "בקורס נוגעים בנושאים כגון: אנטומיה, שלבי הלידה השונים, משככי כאבים, תרגול נשימות, תנוחות לידה. אני מסבירה ליולדת כיצד היא יכולה לעזור לעצמה ולבן הזוג כיצד הוא יכול לתמוך בה. חשוב שבן הזוג ילמד את הכלים שיהפכו אותו למלווה אקטיבי ויעיל". 

אסרטיביות בלידה

נשים רבות יודעות שנשימות נכונות עשויות להרגיע ולעזור בעת הלידה. לדברי כהן כרמלי, יש לכך הסבר אנטומי מדויק: "במהלך הלידה המוח מפריש אוקסיטוצין, הורמון אשר גורם לצירים. כאשר מגיע ציר והמוח מזהה כאב, הוא מפריש אנדורפינים, שהם משככי הכאב הטבעיים של הגוף. נשימה מודעת מעודדת שחרור נוסף של אנדורפינים. כאשר היולדת מצויה במתח, ונשימתה נעתקת, המוח מפריש אדרנלין,אשר מפסיק אוטומטית את הפרשת האנדורפינים והאוקסיטוצין ותהליך הלידה נתקע. מכיוון שהאישה לא מסוגלת ללמוד דברים חדשים בשעת הלידה, חשוב שתלמד לנשום נכון ותתאמן לפני הלידה, כיוון שרק כאשר הנשימה נעשית מתוך הרגל וללא מאמץ או מחשבה, ממשיך המוח לשחרר את האוקסיטוצין והאנדורפינים הנחוצים להתקדמות תהליך הלידה".

אז למה יולדות צמאות לאפידורל?

כהן כרמלי מסבירה: "אני מאמינה שכל אישה יודעת מה טוב ומתאים לה ברגע האמת. אין טעם לקבל החלטות מראש ולעולם אינני מטיפה ללידה כזו או אחרת (טבעית, עם משככים, או קיסרית). כל לידה מכל סוג שהוא יכולה להיות חוויה טובה עבור היולדת ומה שחשוב בעיני הוא היכולת לבחור מתוך ידע ולא ממצב של פחד או חוסר אונים".

"לפעמים נדרשת אסרטיביות בחדר הלידה. אני מתכוונת לאסרטיביות שבאה מתוך הכרה אמיתית של האישה את עצמה, כלומר לא במובן הכוחני של המלה, אלא שהאישה תדע לבקש את הדבר שהיא באמת זקוקה לו בלידה, בזמן אמיתי. זה לגיטימי".

על כך מספרת אשרת פריטל-עוזרי שעברה קורס הכנה ללידה יחד עם בן זוגה, איתמר, אצל כהן כרמלי: "בזכות הקורס אצל טל הגעתי לחדר לידה אסרטיבית בידיעה שיש לי זכויות, עם מוטיבציה ללדת לידה טבעית. קיבלתי כלים כיצד לעזור לעצמי. מאחר והינו 34 שעות בחדר לידה, הצוות ניסה כל הזמן לזרז את הלידה. מטל קיבלתי את הכוח להגיד 'לא'. כל עוד העובר לא היה בסכנה לא רציתי התערבות כימית, אלא רציתי לתת לגוף לעבור את התהליך לבד. אני חושבת שבמקרה שלנו, הזירוז נעשה מתוך אינטרסים של בית החולים לפנות מקום".

לדברי פריטל-עוזרי, מאחר שהיתה מודעת לתהליך, היא ביקשה מהרופאים והצוות הרפואי הסברים מדויקים: "ביקשתי שיסבירו לי מהי מטרת הזירוז, מה התפקיד של מי שפנה אליי, הייתי לגמרי ב'פוקוס'. גם אחרי הלידה, הרופאה והמיילדות באו לבקר אותי במחלקה ואמרו לי כמה נהנו ליילד אותי".

גברים לומדים לידה

בן זוגה של פריטל-עוזרי מטפל בשיאצו וברפואה סינית והוא נכח בצורה פעילה בלידה בזכות קורס ההכנה שעברו. "התחברתי מאוד לטל מכיוון ששנינו באים מאותו תחום והיא שמה דגש גם על תפקידו של בן הזוג בלידה", מספר איתמר ומוסיף "היא לימדה אותי כיצד להשתמש בידע שלי בתחום, איפה לעסות וללחוץ. ידענו בכל שלב איפה אנחנו נמצאים, מה לדרוש מהרופאים והגענו מלאי ביטחון לחדר לידה. זה מנע מצבים מיותרים של סטרס ואיבוד שליטה".

לדברי איתמר, "היום עלתה המודעות בקרב הגברים והם קצת פחות לחוצים. לכן ההשתתפות בהכנה ללידה מאוד חשובה לבן הזוג על מנת שילווה את אשתו מתוך ידע וכוח ואז החוויה הרבה פחות טראומטית".

לדברי כהן כרמלי, חשוב מאוד להגיע לקורס הכנה יחד עם בן הזוג: "הוא לומד לזהות את השלב שבו האישה נמצאת, מקבל כלים לעזור לה להתמודד עם הצירים ולאפשר לה תנאים אופטימלים להתקדם בתהליך. הטיפ החשוב ביותר הוא להיות קשוב לאישה שיולדת. מאחר שהגבר לא עובר את השינויים ההורמונאליים שעוברת היולדת וחדר הלידה אינו מקום טבעי עבורו, עליו לקבל כלים מעשיים וללמוד להשתמש בהם בצורה שכלתנית. זה נותן תחושת סיפוק אדירה". 

יכולת בחירה

בקורס הכנה ללידה פורשת כהן כרמלי בפני היולדות את מירב האפשרויות הקיימות בחדר לידה. "אני ממליצה לא להחליט מראש על שום דבר, ויחד עם זאת, אני מאמינה שאישה צריכה להיות מוכנה קודם כל ללידה טבעית, במקרה שתהיה מהירה והיולדת לא תספיק לקבל משככים, שתהיה לה היכולת להתמודד עם הצירים. בהמשך אני מסבירה גם על משככי כאבים תרופתיים, על יתרונותיהם וחסרונותיהם".

כמו כן, ההבנה בנושאים אנטומיים מלמדת את היולדת לבחור תנוחות נכונות, ולשמור במידה מרבית על שרירי רצפת האגן החשובים כל כך. "כשמכירים את האנטומיה, מבינים פתאום כמה שכיבה על הגב לא נוחה ולא מקדמת את התהליך".

נשים רבות מגיעות לקורס הכנה חוזר, בהיריון שני. "בדרך כלל מדובר בנשים שחוו לידה טראומתית ומעוניינות בחוויה מתקנת. קורסים כאלה ניתנים תמיד במתכונת פרטית מאחר ונדרשת התייחסות אישית", מסבירה כהן כרמלי 

לדמיין גלים

שירה אהרוני ילדה לפני שנה וחמישה חודשים את בתה הבכורה. "אני לא בנויה לקבוצות, חששתי שלא יהיה לי נעים לשאול שאלות וגם בעלי לא היה בעניין הכנה ללידה 'המונית' ולכן פניתי לטל", נזכרת אהרוני. ההדרכה לקראת הלידה התבצעה באופן פרטני, בשני מפגשים. "אחרי כל מה שקראתי, דווקא ההסברים שלה נתנו לי תחושה שאני בשליטה".

בסופו של דבר, לידתה הראשונה של אהרוני היתה ארוכה מאוד, התינוקת היתה במצוקה ונולדה עם חבל הטבור כרוך סביב הצוואר. "גם ברגעי הלחץ, המידע שהיה לנו הקל עלינו מאוד".

"טל מאוד התאימה לי במישור האישי: האישיות שלה, הידע הרב, הרב-גוניות מבחינה מקצועית נתנו לי תחושה שיש על מי לסמוך. בנוסף, כחלק מהאג'נדה שלה, מאפשרת טל בחירה בלידה, הכל לגיטימי ולא כופה את דעתה על היולדת".

גם בעלה היה שותף פעיל בלידה: "טל הסבירה לבעלי כיצד להקל עליי, ידעה איך להגיע אליו מבלי ללחוץ ולהעיק". מה שמאוד עזר לאהרוני היו מחשבות שכהן כרמלי לימדה אותה לחשוב בעת הלידה, סוג של דמיון מודרך. "היא לימדה אותי לדמיין את הצירים כמו גלים".

במפגשים הפרטניים הסבירה כהן כרמלי גם לאמה של אהרוני כיצד לנהוג בלידה. "היא אפשרה ערוץ פתוח. גם אחרי הלידה הינו בקשר והיא ייעצה לי לגבי הנקה ועוד נושאים. מדריכת הכנה ללידה, מן הסתם, לא מחויבת לכך. היה לי מאוד משמעותי לדבר עם מישהו שבאמת מבין בזה, ללא דעות קדומות וזה נתן לי המון כוח". 

אשה תומכת באשה

אנשים רבים נוטים לחשוב שדולה זו תופעה אופנתית חדשה שהתפתחה בעשור האחרון, אולם דולות היו מאז ומעולם וגם כיום, בחברות השבטיות, נשים עדיין יולדות כשהן מלוות על ידי נשים אחרות. מקור המלה דולה הוא ביוונית עתיקה ופירושה אישה התומכת באישה. עם עליית המודעות הציבורית לנושא התמיכה בהריון ובלידה, יותר ויותר זוגות מבקשים להיעזר בדולות, ובמקביל יותר ויותר נשים בוחרות לעסוק במקצוע המיוחד הזה. מחקרים מוכיחים שלידות עם דולה יותר מהירות וחיוביות.

"לדעתי תפקידה החשוב של הדולה הוא להחדיר ביולדת עוד לפני הלידה את האמון בגופה ובנפשה, אותו אמון שאבד, או נכון יותר לומר הוזנח במהלך חייה. במשך השנים ניזונה האישה מסיפורי לידה טראומטיים ומקבלת תחושה שבלידה שלה היא תהיה חסרת אונים. נוספת לאלה הגישה הרפואית המרמזת כי לידה היא עסק מסוכן המחייב טיפול רפואי. מכאן שהיולדת הופכת להיות פאסיבית בעוד ה'שליטה' עוברת למיילדת", מדגישה כהן כרמלי.

היא מבהירה שהדולה איננה מתווכת בין היולדת לבין הצוות הרפואי, אלא מלווה. "אני לא אומרת ליולדת מה לעשות, אני שם כדי ללוות אותה. כאשר יולדת מצפה לקבל הנחיות מהדולה שלה, אני מוצאת בזה פספוס של הדולה, כי הרי אישה שקבלה הכנה טובה ויש בידיה את כל הכלים, לא צריכה הנחיות. היא כבר יודעת מה נכון לה".

"החוכמה, לדעתי, ואולי הקושי הגדול הוא לשים אותי, הדולה ואת האגו שלי בצד ולהיות לגמרי שם בשביל אישה אחרת. להקשיב לה ולסמוך עליה שהיא יודעת הכי טוב מה היא רוצה". 

צעקה מעומק הבטן

"רציתי לידה טבעית ומהירה", משתפת בילי ברבש, אם לשניים ממודיעין. "הרעיון התחיל מזה שבעלי הצהיר שהוא לא יהיה בלידה, אז פניתי לטל כדי שלא אהיה לבד. אין לי ספק שבלי טל, הייתי מגיעה לאפידורל".

סיפור הקשר בין השתיים נמשך לאורך השנים סביב נושא ההיריון והלידה. כהן כרמלי ליוותה את ברבש בלידתה הראשונה לפני ארבע שנים וגם הכינה אותה ללידה. "טל הדריכה אותי ברמה האישית וזה מאוד שונה מקורסים של בית חולים. תמיד ידעה לדבר אליי בטון הנכון, השרתה ביטחון ורוגע ושופעת ידע". בהדרכה הפרטנית, למדה ברבש בעיקר נשימות נכונות. "זה מאוד עזר לי בלידה ומאחר וטל היתה נוכחת היא גם הזכירה לי כיצד לנשום ואלו תנועות לעשות על מנת להקל על הכאבים. היא עשתה לי עיסויים בגב התחתון על מנת להקל על הכאבים, החזיקה לי את היד ובעיקר שידרה לי ביטחון".

הלידה התפתחה מהר והיתה מאוד קצרה, ללא אפידורל: "טל הסבירה לי שכמו בטבע, גם בלידה חוקי הפיזיקה פועלים. בשל כוח המשיכה, יותר קל ללדת לא בשכיבה. האפידורל מרתק למיטה ולכן העדפתי בלי על מנת שתהיה לי אפשרות תנועה".

הקשר בין השתיים נמשך גם בלידתה השנייה של ברבש, לפני כחצי שנה, שהתפתחה במהירות והיא נאלצה ללדת בבית. "כשהבנתי שאין הרבה זמן התקשרתי לטל בלילה והיא הסבירה לי בטלפון מה לעשות וגם שלחה לי במייל דף עם הוראות. זה נשמע מוזר, אבל זה מאוד עזר לי. על פי ההנחיות וההסברים שלה, כשהצעקה יצאה מעומק הבטן, ידעתי בדיוק באיזה שלב של הלידה אני נמצאת". 

"אז מהי לידה טובה?", שאלתי את כהן כרמלי ומסתבר שהכול פועל יוצא של תחושת היולדת: "אם האישה הרגישה שהייתה חוויה טובה ולא משנה באיזה אופן היא ילדה, הרי שמדובר בלידה טובה. הנוכחות של הדולה, התמיכה, העזרה בהתלבטויות, החלפת המשמרות עם בן הזוג, יכולה להפוך את החוויה ליותר טובה, אבל אני לא לוקחת לעצמי קרדיט על לידה טובה. הקרדיטים היחידים שמגיעים לי הם על לידת שתי בנותיי המקסימות".